ÇİNCE EĞİTİM SETİ SİPARİŞ HATTI

TEL: 0216 671 98 99

1949′da Çin, 80,000 kilometrenin biraz üzerinde karayoluna sahipti, ülkenin ilçelerinin üçte birinden fazlasının karayolu yoktu ve Tibet’te tek bir karayolu bulunmuyordu. 1995 yılında ise Çin’de trafiğe açık karayollarının uzunluğu 1978′e göre 2.3 kat artarak 1.157 milyon kilometreye ulaşmıştır. Bu karayolları üzerinde taşınan yük miktarı da 1980′e göre 2.5 kat artarak 9.4 milyar ton, yolcu sayısı da aynı dönemde 4.7 kat artarak 10.4 milyar olmuştur. Bugün, her ilçe, kasaba ve nahiyeye karayolları ile ulaşılmaktadır.
Çin hükümeti, karayollarının akılcı olmayan dağılımını düzeltmek iÇin daha önce ulaşılması çok güç olan dağlık bölgelerde ve sınır kesimlerinde karayolu yapımına öncelik vermiştir. Örneğin, “dünyanın çatısı” olarak bilinen Qinghai-Tibet Platosunda ve Yunnan ve Xinjiang sınır bölgelerinde Sichuan-Tibet Karayolu (Chengdu ve Lhasa arasın
da), Xinjiang-Tibet Karayolu (Yecheng ve Burang arasında), Yunnan-Tibet Karayolu (Xiaguan ve Markam arasında), Çin-Nepal Karayolu (Yangbajain ve sınırdaki Kardeşlik Köprüsü arasında) ve Tianshan Karayolu (Dushanzi ve Kuqa arasında) inşa edilmiştir. Hükümet, 1980′le-rin ortasından itibaren otoyol yapımına başlamıştır. Şu anda Shenyang-Dalian, Beijing-Tianjin-Tanggu, Shanghai-Jiading, Guangzhou-Foshan, Xi’an-Lingtong, Shanghai-Shensong, Guangzhou-Shenzhen-Zhuai, Jinan-Qingdao, Beijing-Taiyuan, Taiyuan-Jiuguan, Xi’an-Baoji, Shanghai-Nanjing, Chengdu-Chongqing ve Yichang-Huangshi otoyolları dahil olmak üzere 2,141 kilometrelik otoyol ulaşıma açıktır.
Dokuzuncu Beş Yıllık Plan döneminde Çin, karayollarının kalitesini artıracak, yapımların ve dönüşümlerini hızlandıracak ve Beijing-Zhuhai, Tongjiang-Sanya, Beijing-Shanghai, Beijing-Wuhan ve Chongqing-Zhanjiang karayolları gibi bazı ana karayollarını insa edecektir. Bu sekilde, kiyi kusagi ve Yangtze Nehri çevresinde yeralan Çin’in baslica gelismis ekonomik bölgeleri ile Lianyuangang-Lanzhou ve Beijing-Guangzhoug demiryollari boyunca uzanan dört ana ulusal karayolu birlestirilecektir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Çince Kursları - Çince Kursu - www.cincekurslari.gen.tr