ÇİNCE EĞİTİM SETİ SİPARİŞ HATTI

TEL: 0216 671 98 99

1949′dan önce Çin, sadece üç Olimpiyat Oyunu’na katılmıştı ve sadece sırıkla yüksek atlamacı Fu Baolu, finale kalmayı başarmıştı. Bir keresinde yabancı bir gazete, Çin’in başarısızlığı ile alay etmek iÇin büyük bir yumurtanın yanında durarak Olimpiyat madalyalarına bakan bir Çinlinin karikatürünü yayınlamıştı.
Günümüzde ise bütün spor dallarının üçte birinde uluslararası düzeye ulaşan Çin, uluslararası spor alanında giderek daha fazla tanınmaktadır. Zheng Fengrong, 1957′de kadınlar yüksek atlama rekorunu kırdı ve Rong Guotuan, 1959′da erkeklerde tekli branşta masa tenisi şampiyonu oldu. 1995′in sonuna kadar Çinli atletler masa tenisi, badminton, jimnastik, halter, dalma, kadın voleybol, aticilik, atletizm, yüzme, hızlı patinaj, artistik patinaj, kısa mesafeli hızlı patinaj, eskrim, kürek, yatçılık, okçuluk, kadın judo, spor akrobasisi, fin yüzme, paraşütçülük, model uçak, model gemi, telsizle yön bulma, deniz motoru, bisiklet, weiqi, arbalet, kadın santranç ve kadın güreşi ve wushu dallarında 648 dünya rekoru kırarak veya daha iyi dereceler elde ederek 956 dünya sampiyonluğu kazanmışlardır. 1974′ten bu yana Çin, Asya Oyunları’na altı kez katılmıştır. Çin, Yedinci Asya Oyunlarında altın madalya sayısı açısından üçüncü, Sekizinci Asya Oyunlarında da ikinci sırada yeralmıştır. 1982′de Yeni Delhi’de yapılan Dokuzuncu Oyunlarda, 1986′da Seul’de yapılan Onuncu Oyunlarda, 1990′da Beijing’de yapılan Onbirinci Oyunlarda ve 1994′te Hiroşima’da yapılan Onikinci Asya Oyunları’nda Çin, sırasıyla 61, 94, 183 ve 126 altın madalya kazanarak ilk sırada yeralmıştır. 1984′te Los Angeles’ta yapılan 23′üncü Olimpiyat Oyunlarında Çin, 15 altın, 8 gümüş ve 9 bronz madalya kazanarak hiç bir Olimpiyat altın madalyası kazanamadığı dönemi kapatmıştır. 1996′da Atlanta’da yapılan 26′inci Olimpiyat Oyunları’nda Çin, 16 altın, 22 gümüş ve 12 bronz madalya elde ederek Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Almanya’dan sonra dördüncü sırada yeralmıştır.
Çinli atletlerin Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda elde ettiği başarılar, Çin’deki yarışma sporlarının yüksek düzeyini ortaya koymaktadır.
Çinli atletler, bir çok yarışma sporu dalında oldukça başarılıdır. 1981′den bu yana Çin dalış takımı, dünyada liderliği elinde tutmaktadır. Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda Çinli dalış sporcuları üç altın, iki gümüş ve bir bronz madalya kazanmışlardır. Bunlar arasında Fu Ming-xia, kadınlar tramplen ve platform dalışı alanında iki altın madalya kazanarak Olimpiyat Oyunları tarihinde kadınlar dalış alanında tek “çift altın madalyalı” sporcu unvanını kazanmıştır.
Çin masa tenisi oyuncuları, parlak becerilerini daha da geliştirerek erkek ve kadınlarda tekli ve çiftli branşlardaki dört altın madalya nın tamamını kazanmışlardır. Bunlar arasında tek kadınlar şampiyonu olan Deng Yaping, büyük başarılar elde etmiştir. Bu, onun 1989 yılından bu yana kazandığı 14′üncü dünya sampiyonluğu olmuştur. Daha önce Dünya Masa Tenisi Şampiyonaları’nda, Dünya Kupası Şampiyonaları’nda, Olimpiyat Oyunları’nda altın madalyalar kazanmıştır. Çinli atletlerin Atlanta Oyunlarında dört dünya rekoru kırdığı halter alanında da büyük başarılar elde edilmiştir. Bunlar arasında Zhan Xu-gang, üç rekor kırarak, Atlanta oyunlarında benzeri olmayan bir başarıya imzasını atmıştır. Jimnastikte altın madalya kazanan Li Ning’den sonra Li Xiaoshuang erkeklerde genel birinciliği elde etmiştir. “Doğunun büyüleyici ceylanı” olarak adlandırılan orta ve uzun mesafe koşucusu Wang Junxia, kadınlar 5,000 metre yarısında altın ve kadınlar 10,000 metre yarışında gümüş madalya kazanmıştır. Çinli atletler ayrıca yüzme, atıcılık, kadınlar beyzbol ve erkekler basketbol dallarına da damgalarını vurmuşlardır. Bazı spor dallarında Çin’in durgunluk döneminden sonra eski parlak günlerine döndüğünü belirtmekte yarar vardır. Örneğin, Çin kadın voleybol takımı, mücadele ruhunu geliştirerek bir gümüş madalya kazanmış; Çin badminton takımı da bir altın
madalya, bir gümüş ve dört bronz madalya elde etmiştir. Geçmişte Çin’in zayıf olduğu bazı dallarda, önemli atılımlar gerçekleştirilmiştir. Örneğin, Çin kadın futbol takımı ilk kez bir gümüş madalya kazanarak Çin futbolunu uluslararası rekabete sokmuştur.
Çin’in uluslararası alanda rekabet gücüne sahip spor dalları gelişme göstermeye devam etmektedir. Ancak hala Çin ve dünyada spor alanında güçlü ülkeler arasında büyük bir mesafe bulunmaktadır. Bu durum, özellikle şu alanlarda kendini göstermektedir: Çin, sadece bir kaç dalda dünyadaki ileri düzeyi yakalamıştır; bazı dallarda Çinli atletler uzun süredir hiç bir ilerleme kaydedememişlerdir; ve ileri düzeyde yedek atlet bulunmaması sorunu henüz çözülememiştir. Bu nedenle Çin’deki spor çevreleri geleceği düşünerek atlet seçimi, eğitim teorisi, fiziksel dayanıklılık, beceri ve taktik, beslenme, fizyoloji ve psikoloji, eğitim yöntemleri ve spor saha ve tesisleri konularında yeni olumlu sonuçlar elde edilmesi amacıyla bilimsel eğitimi takviye edeceklerdir. Çin, 2000 Sidney Olimpiyat Oyunları’nda önemli başarılar kazanacağını ümit etmektedir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Çince Kursları - Çince Kursu - www.cincekurslari.gen.tr